Olej kokosowy uzyskuje się z owoców palmy podczas ich gotowania albo wyciskania soku z miąższu świeżych owoców. Uzyskane w ten sposób mleczko kokosowe fermentuje się przez około dobę. W trakcie tego procesu tłuszcz oddziela się od wody, dzięki czemu można go zebrać i, powoli podgrzewając, odparować z niego wilgoć. Gotowy, schłodzony olej kokosowy ma konsystencję masła i biały kolor.
Rodzaje oleju
Lepszą wartość odżywczą ma olej tłoczony na zimno, nierafinowany. Ma charakterystyczny, kokosowy zapach i smak, który nie każdemu może odpowiadać. Takie osoby mogą zdecydować się na olej rafinowany, mający nieco mniej cennych składników, ale za to wyższą temperaturę palenia i dłuższy okres przydatności do spożycia.
Zastosowanie w kuchni
Olej kokosowy rafinowany używany jest podczas smażenia zamiast oleju rzepakowego lub słonecznikowego, ponieważ się nie przypala i nie wydziela przykrego zapachu. Można go stosować także podczas pieczenia, duszenia i grillowania potraw. Nie szkodzi osobom będącym na diecie i z powodzeniem może zastąpić tłuszcze zwierzęce.
Właściwości odżywcze
Tłuszcz kokosowy powinno się stopniowo wprowadzać do jadłospisu, na początek wystarczy porcja odpowiadająca zawartości łyżeczki. Nawet w niewielkiej ilości olej kokosowy korzystnie wpływa na zdrowie dzięki zawartości:
- kwasu laurynowego podnoszącego odporność
- kwas kaprylowego o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym
- witamin (E, B, C), aminokwasów i minerałów (wapń, żelazo, magnez, cynk).
Wykorzystanie w pielęgnacji
Olej kokosowy może być używany także jako kosmetyk. Doskonale sprawdzi się w pielęgnacji ciała, włosów, jamy ustnej i paznokci.
- poprawia jędrność i sprężystość skóry, i opóźnia proces jej starzenia
- nawilża i odżywia włosy; wzmacnia je i nadaje im blask
- działa antybakteryjnie, likwiduje nieświeży oddech i pomaga w zahamowaniu krwawienia z dziąseł
- maseczka z oleju kokosowego wzmacnia i regeneruje paznokcie.